Ogród Okołodomowe

Fotowoltaika w małym gospodarstwie

Coraz częściej mówi się o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, jak również o stan własnych finansów. Okazuje się, iż bez większego trudu można obie troski połączyć. Łącznikiem będzie tutaj fotowoltaika. Czym jest owa fotowoltaika? Jest to wykorzystywanie promieni słonecznych do pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to o tyle istotne, iż na chwilę obecną energię słoneczną uznajemy za odnawialne źródło energii (póki Słońce nie wygaśnie). Pozwoli to na ograniczenie zużycia innych surowców, o ograniczonej dostępności. Mowa tu chociażby o węglu, ropie aftowej czy też różnego rodzaju gazach, które wykorzystywane są zarówno w gospodarstwach domowych jak i przemyśle.

W przypadku małego gospodarstwa domowego fotowoltaika może być wybawieniem. W przypadku posiadania domu nawet o niezbyt dużej powierzchni dachu i działki, zawsze jest możliwość posiadanej przestrzeni w sposób efektywny. W większości gmin w kraju uruchomionych zostało wiele projektów, umożliwiających pozyskanie dofinansowania. Jest to o tyle istotne, iż pozwala na obniżenie kosztów montażu takiej instalacji. Przekłada się to na szybsze osiągnięcie terminu, gdy instalacja generuje czysty zysk, po uprzednim pokryciu kosztu montażu oszczędnościami. Nie ma jednoznacznych wyliczeń pokazujących, po jakim czasie dana inwestycja się zwróci – jest to zależne od tak wielu elementów, iż stworzenie uniwersalnego wzoru jest wręcz niemożliwe.

Wielokrotnie spotkać się można z mitami na temat fotowoltaiki. Osoby, które mają interes w tym, by ograniczyć jej dostępność, powtarzają te same frazesy. Twierdzą, iż montaż instalacji jest nieopłacalna, dlatego musi być dofinansowana, by ktoś się na to zgodził. Mówią także (fałszywie) o niskiej trwałości paneli, iż zwykłe opady deszczu potrafią je uszkodzić. Mówią także o tym, iż panele te często padają łupem złodziei. Przez wiele lat swojego życia kojarzę tylko pojedynczych kradzieży paneli fotowoltaicznych, z czego wszystkie kradzieże miały miejsce w czasie transportu. Żaden przypadek nie dotyczył paneli już zamontowanych.

Dlaczego więc warto inwestować w fotowoltaikę? Nie chodzi tu tylko o troskę o środowisko. Jesteśmy w ten sposób znacząco ograniczyć koszta związane z kupnem od operatora energii elektrycznej. Co istotne – gdy posiadamy dużą ilość paneli i możliwości produkcyjne przekraczają nasze zapotrzebowanie, operatorzy mają obowiązek od nas tę energię odkupić. W wielu przypadkach spotykałem się z sytuacją, gdy panele generowały zysk, pokrywając przy tym pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *