Łazienka

Kabiny prysznicowe

Wielokrotnie podczas planowania remontów stajemy przed dylematem, czy w naszej łazience ma znajdować się kabina prysznicowa czy też może wanna. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, skupimy się jednak na kabinach prysznicowych, które pod wieloma względami mają przewagę nad wannami.

 

Ekonomia

Kabiny prysznicowe i wanny mają zbliżone ceny – owszem, są modele zarówno budżetowe jak i premium, dzięki czemu każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb i możliwości. W przypadku kabin prysznicowych na samym wstępie trzeba określić, czy chcemy brodzik płytki czy też głęboki.

W przypadku głębokiego brodzika mamy ten komfort, iż w gorące dni można spokojnie usiąść w takim brodziku i się zrelaksować (jednakże do komfortu wanny daleko). Do takiego brodzika wejdzie rzecz jasna dużo mniej wody niż do wanny, co wiąże się z niższymi kosztami. Głęboki brodzik docenią zwłaszcza dzieci, które z przyjemnością będą szły na dłuższą kąpiel. Oszczędza się nie tylko pieniądze, lecz także miejsce – standardowo brodziki mają wymiar 80×80 lub 90×90 cm, co stanowi znaczną różnicę w stosunku do wanien, gdzie ich długość przekracza 150 cm.

Głęboki brodzik ma jednak jedną, lecz dosyć istotną wadę – ze względu na swoje wymiary, wymaga wysokiego podniesienia nogi – w przypadku osób starszych może to stanowić spory problem, a korzystanie z różnego rodzaju podstawek może wiązać się z zagrożeniem upadku. Płytkie brodziki to przede wszystkim łatwe wejście i dużo łatwiejsze utrzymanie w czystości.

A czy wybrać kabinę półokrągłą czy też kwadratową? W przypadku kabin kwadratowych uzyskuje się nieznacznie więcej przestrzeni pod prysznicem, są to jednak niewielkie korzyści. Z doświadczenia także wiemy, iż w przypadku kabin kwadratowych występują mniejsze naprężenia szkieł, przez co zmniejsza się ryzyko ich uszkodzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *