Okołodomowe

Malowanie natryskowe

Dobrze pomalowane ściany są bardzo ważnym elementem wykończenia domu. Jest to wizytówka domu.
Decydując się na malowanie ścian musimy zastanowić się jaką technikę chcemy zastosować: tradycyjna, pędzlem i wałkiem czy natryskowo za pomocą specjalnego urządzenia. Pierwsza metoda będzie pracochłonna, zużyjemy więcej farby i zrobimy większy bałagan, a i tak nie jest powiedziane, że zrobimy to perfekcyjnie. Natomiast metoda natryskowa będzie metodą oszczędniejszą i bardziej perfekcyjną. Ograniczy ona zacieki i straty farby, a sprzątanie będzie tylko tak naprawdę formalnością.

Czym jest malowanie natryskowe?
Malowanie natryskowe to wyrzucanie drobinek farby pod wpływem wysokiego ciśnienia za pomocą agregatu hydrodynamicznego. Mechanizm działania takiego agregatu jest następujący, mianowicie, wlana farba pod wpływem sprężonego powietrza zostaje rozbita na mniejsze krople, następnie wylatuje z dyszy urządzenia na malowaną ścianę. Taka metoda pozwala na pomalowanie ściany tylko raz.
Nie jest to absolutnie metoda skomplikowana, ale potrzeba przy niej pewnej praktyki. Aby idealnie pomalować ścianę należy stosować się do kilku zasad i zachować ciąg kolejnych etapów.

Pierwszym etapem jest: odpowiednie zabezpieczenie powierzchni , które nie chcemy pomalować, następnie musimy przygotować farbę w taki sposób jaki opisał producent na etykiecie. Pamiętajmy, że farbę należy dokładnie wymieszać, tak aby barwnik rozprowadzić równomiernie. Kolejnym etapem jest przygotowanie sprzętu, podłączanie pistoletu malarskiego, napełniamy zbiornik pistoletu odpowiednią ilością farby malarskiej ( taka ilość, która starczy na pomalowanie całej ściany).

Zanim jednak zaczniemy malować całą powierzchnie musimy sprawdzić strumień na jakimś kawałku kartonu. Pistolet należy trzymać w odległości 15-20 centymetrów od ściany.
Malować natryskowo możemy również pojedyncze elementy, lub duże konstrukcje.

Po ukończeniu malowania należy w dokładny sposób umyć sprzęt. Sprzęt myjemy wodą w przypadku np. farby emulsyjnej i produkty na bazie wody, lub rozpuszczalnikiem , w przypadku innych rodzajów farb.
Istnieją również wady takiego malowania, główną i najważniejszą jest cena sprzętu. Na rynku funkcjonują jednak firmy , które wykonują takie usługi. Można również kupić pistolet używany, lub wypożyczyć sprzęt co też ograniczy koszty.
Podsumowując , malowanie natryskowe jest dokładniejszą metodą, która dla początkujących może wydać się trudna, natomiast jeśli już nauczymy się w ten sposób pokrywać ściany otrzymamy perfekcyjnie i równo pokryte ściany, które będą cieszyć nasze oko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *