Ogród

OGRÓD-METODY NAWADNIANIA OGRODU

Każdy miłośnik roślin, pasjonat swojego ogrodu chce posiadać piękny ogród, w którym będą rosły kwiaty , drzewa i krzewy. Ale niestety aby taki efekt utrzymać należy o to wszystko dbać, podlewać i pielić.
Nawadnianie ogrodów w porze letniej jest koniecznością. Przy większych powierzchniach warto rozważyć montaż systemu nawadniania. Pomoże to nam w utrzymaniu jak najlepszej kondycji naszych roślin.
Zaprojektowanie i ulokowanie takiego systemu nie jest trudnym zadaniem. Pamiętać trzeba o jednej zasadzie, mianowicie woda powinna pokonać od źródła do wylotu jak najkrótszą trasę, to ograniczy proces obniżenia ciśnienia na końcu przewodu.

Nawadnianie automatyczne posiada wiele zalet. Przede wszystkim ogranicza czas, który musimy poświęcić na pielęgnację naszego ogrodu. Pozwala również dobrze wykorzystać wodę, ponieważ jest ona ukierunkowana na rośliny. Automatyczne podlewanie możemy zaprogramować w nocy, to spowoduje oszczędzanie wody, nocą woda nie będzie tak parować jak w ciągu dnia. Warto jednak rozważyć zakup systemu nawadniającego wraz z systemem sterującym, posiadać on będzie czujniki wilgotności.
Zanim jednak już zdecydujemy się na zakup systemu nawadniającego należy zaplanować i nanieść projekt na plany naszego ogrodu. Nie można zapomnieć o wyznaczeniu miejsca na zraszacze, wyznaczać należy ułożenie linii kroplujących lub węży, następnie możemy wykorzystać cyrkiel i wyznaczyć zasięg działania zraszaczy, muszą one na siebie nachodzić, aby żaden z fragmentów ogrodu nie pozostał suchy.

Warto porównać sobie różne oferty firm, które są na naszym rynku , ceny, parametry.
Co warto wiedzieć? Każdy zraszacz dostarcza równomierną ilość wody do 60% swojego zasięgu niż opisane są one w instrukcjach urządzeń.
Przy projektowaniu systemu nawadniającego w każdej jego części powinniśmy umieścić urządzenia tylko i wyłącznie jednego rodzaju. Mowa tutaj o takich elementach jak: zraszacze statyczne, zraszacze ruchome (turbinowe), mikro zraszacze, linie kroplujące.

System nawadniania montowany jest do kranu, lub studni zaopatrzonej w pompę. Tak naprawdę taki system możemy stosować w ogrodzie o każdej wielkości.
Do najważniejszych elementów takiego systemu należy sterownik. Montuje się go w budynku, wysyła sygnał do elektrozaworów. To właśnie one w ustalonym czasie otwierają lub zamykają dopływ wody do ustalonej części ogrodu. Instalacje zawierają również czujniki deszczu i wilgotności gleby.
Wyróżniamy kilka rodzajów takich systemów.
• Zraszacze statyczne- posiadają one stosunkowo mały zasięg. Stosowane do małych powierzchni, lub miejsc o nieregularnych kształtach. Zraszacze statyczne mogą występować w sekcjach samodzielnych,
• Rotacyjne zraszacze, inaczej turbinowe. Obsługa ich nie jest skomplikowana. Posiada duży zakres regulacji zarówno kąta jak i zasięgu.
• Mikrozraszacze statyczne i turbinowe. Stosowane są one do zraszania koron drzew oraz krzewów. Idealne rozwiązanie do podlewania sadów, szklarni.
• Nawadnianie kropelkowe, stosowane do dostarczania wody bezpośrednio do korzenia rośliny. Metoda bardzo wydajna i precyzyjna.
• Dalekosiężne zraszacze młoteczkowe , niezawodnie i niezbędne przy zraszaniu dużych powierzchni, tj. pola, uprawy, itd.
Aby nasze systemy funkcjonowały prawidłowo należy zadbać o ich okresowy przegląd. Należy je dokonywać na koniec sezonu ogrodowego, oraz przed rozpoczęciem.
Ważna jest konserwacja takiego sprzętu. Przed jesienią musimy taką instalację odłączyć i bardzo dobrze zabezpieczyć przed mrozem, dzięki temu nie ulegnie ona zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *