Okołodomowe

Projektowanie instalacji gazowych – czy warto podłączyć gaz do domu?

W przeciwieństwie do innych kopali gaz ziemny jest paliwem, którego użytkowanie ma stosunkowo niewielki, negatywny wpływ na środowisko. Domy ogrzewane gazem i samochody z instalacją CNG są przyjazne środowisku. Jedyne, co konieczne, by móc korzystać z gazu, to zlecenie wykonania przez profesjonalną firmę projektu instalacji gazowej a potem jej podłączenie.

Projektowanie instalacji gazowych musi być poprzedzone sprawdzeniem możliwości wykonania przyłącza gazowego w posiadanej posesji. Jeżeli jest to możliwe, po opracowaniu i zrealizowaniu projektu instalacji gazowej, można cieszyć się surowcem, który nie wymaga żadnego wysiłku przy eksploatacji. To ogromna zaleta, ponieważ nawet nowoczesne kotły na węgiel, drewno lub kotły pelletowe wciąż wymagają ciągłego uzupełniania surowca – zasoby nie pochodzą z sieci. Po podłączeniu gazu do domu problem ten nie występuje, a potrzebne do ogrzania nieruchomości lub korzystania z kuchenki paliwo zawsze będzie dostępne.

Zalety instalacji gazowych

Bezpieczny i stabilny dostęp do gazu dzięki dobremu projektowi instalacji gazowej i wykonaniu przyłącza gazowego gwarantuje pełną ciągłość energetyczną. Raz wykonana inwestycja w zaprojektowanie instalacji gazowych i w pełne zrealizowanie projektu opłaci się w dłuższym terminie, gdyż surowiec ten wciąż jest stosunkowo atrakcyjny pod względem finansowym. Wbrew jakimkolwiek mitom dom z wykonanym poprawnie projektem instalacji gazowej jest całkowicie bezpieczny. Współczesne systemy zabezpieczeń instalacji sprawiają, że jakiekolwiek zagrożenia przy prawidłowej eksploatacji są wyeliminowane.

Coraz bezpieczniejsze urządzenia gazowe

Aby bezpiecznie użytkować instalację gazową należy zadbać o dobry stan kuchenki oraz połączeń. Dlatego trzeba wykonywać przeglądy instalacji gazowej, które należy zlecać zawsze osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje i sprzęt. Jeśli mamy bardzo starą kuchnię gazową warto zainwestować w nowoczesne urządzenie, które będzie wyposażone w zabezpieczenie antywypływowe – gdy zgaśnie płomień, ustanie też dopływ paliwa. Podobnie, jeśli instalacja grzewcza jest wiekowa, warto dokonać kalkulacji jej wymiany na nową. Może ona być o wiele oszczędniejsza, ale także będzie miała już bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *